სიახლეების გამოწერისას მოხდა შეცდომა!
მითითებული ელ-ფოსტა უკვე არსებობს გამოწერის სიაში!
გთხოვთ შეიყვანოთ სწორი ელ-ფოსტა!
სამოქალაქო პლატფორმა „არა-ფობიას!" ეხმიანება 2024 წლის 8 მარტს ადიგენის მუნიციპალიტეტში განვითარებულ მოვლენებს და მოუწოდებს სამართალდამცავ უწყებებს, დროულად გამოიძიონ მუსლიმი მორწმუნეების რელიგიის თავისუფლების ხელყოფის ფაქტი. როგორც გავრცელებული კ
ვრცლად2024 წლის არჩევნების მთავარ სტრატეგიას „ქართული ოცნება" საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის სახელით მანიპულირებასა და ანტიდასავლურ რიტორიკას აფუძნებს. ამ გეგმის განხორციელება უკვე დაიწყო პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა, შეიჭრა კონსტი
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმა „არა-ფობიას!" ეხმიანება საქართველოს ადამიანის უფლებათა დაცვის 2024-2026 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმის პირველ ვერსიას. პლატფორმის პოზიციით, სრულიად მიუღებელი და თანასწორობისა და სხვა ფუნდამენტური უფლებების დაცვასთან ყოვლად
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმა „არა ფობიას!" ეხმიანება 2023 წლის 21 სექტემბერს საქართველოს პარლამენტის მიერ თავდაცვის კოდექსისა და კოდექსთან დაკავშირებული კანონპროექტების მიღებას მე-3 მოსმენით. პლატფორმა მიიჩნევს, რომ მიღებული ცვლილებები არ შეესაბამება ადამ
ვრცლადპლატფორმა "არა-ფობიას!” ეხმაურება პრაიდ კვირეულს და მოუწოდებს სამართალდამცავ უწყებებს გაზარდონ უსაფრთხოების ზომები, გაატარონ პრევენციული ღონისძ
ვრცლადდღეს, 17 მაისს ჰომოფობიასთან, ტრანსფობიასა და ბიფობიასთან ბრძოლის საერთაშორისო დღე (IDAHOT) აღინიშნება. სამოქალაქო პლატფორმა „არა-ფობიას!’ ეხმაურება ამ დღეს და მნიშვნელოვნად მიიჩნევს, საზოგადოებას შეახსენოს ის ძირითადი გამოწვევები, რომელიც ლგბტქი+
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმის „არა ფობიას!" წევრმა ორგანიზაციებმა ეროვნულ უმცირესობათა დაცვის შესახებ ჩარჩო კონვენციის საკონსულტაციო კომიტეტსსაქართველოს მიერ ჩარჩო კონვენციის იმპლემენტაციის შესახებ ალტერნატიული ანგარიში წარუდგინეს. ალტერნატიული ანგარიში მ
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმა „არა ფობიას!" წევრი ორგანიზაციები ეხმაურებიან სამოქალაქო ინტეგრაციის სამოქმედო გეგმის პროექტის გამოქვეყნებას. პლატფორმის წევრები მიიჩნევენ, რომ ჩართულობის შემოთავაზებული ფორმა ფასადურია და მთავრობას სინამდვილეში არ აინტერესებს
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმა „არა-ფობიას!" უკიდურესი აღშფოთებით ეხმაურება საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის, 2021 წლის 3 სექტემბრის განცხადებას, რომელიც ზრდის საზოგადოების პოლარიზაციის ხარისხს და აძლიერებს ჰომოფობიურ ნიადაგზე წარმოშო
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმა "არა-ფობიას!” და "კოალიცია თანასწორობისთვის” წარმომადგენელი ორგანიზაციები მივიჩნევთ, რომ ბოლო თვეების განმავლობაში საქართველოში რელიგიისა და რწმენის თავისუფლების დაცვის კუთხით მდგომარეობა მკვეთრად გაუარესდა. სახელმწიფ
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმა „არა-ფობიას!" შეშფოთებას გამოხატავს სსიპ ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის დირექტორის, ზაზა (ზაალ) აბაშიძის, მიერ სოციალურ ქსელში გაკეთებული ეთნიკური სიძულვილის შემცველი კომენტარის გამო. მარნეულსა და ბოლნისში საკარანტინო ზონის
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმა "არა ფობიას!” ეხმაურება ტელეკომპანია "მთავარი არხის” ჟურნალისტ გიორგი გაბუნიას მიერ 5 აპრილს, საავტორო გადაცემა "პოსტ ფაქტუმში” გაკეთებულ ქსენოფობიურ განცხადებას. კერძოდ, კორონავირუსის გავრცელებაში გენეტიკური ფაქტორის კვლევის
ვრცლადპლატფორმაში "არა-ფობიას!” შემავალი ორგანიზაციები ბათუმში მეჩეთის მშენებლობასთან დაკავშირებით დისკრიმინაციულ, ადამიანის ფუნდამე
ვრცლადხელმომწერი ორგანიზაციები სოლიდარობას ვუცხადებთ „თბილისი პრაიდის” ორგანიზატორებს და ლგბტ+ აქტივისტებს, რომელთა გამოხატვის თავისუფლება უხეშად შეიზღუდა
ვრცლადდღეს 17 მაისია, ჰომოფობიასთან, ტრანსფობიასა და ბიოფობიასთან ბრძოლის საერთაშორისო დღე (IDAHOT). სწორედ ამ დღეს ლგბტქი პირთა უფლებრივი მდგომარეობის საკითხ
ვრცლადგვსურს გამოვეხმაუროთ საქართველოს პარლამენტში წარდგენილ რამდენიმე ინიციატივას და პარლამენტის წევრების მიერ გაკეთებულ კომენტარებს კანონპროექტებთან დაკავშირებით. საგანგაშოა არამხოლოდ ამ ინიციატივების დისკრიმინაციული ხასიათი, არამედ ის ფაქტი, რომ ამგვარი
ვრცლად"No to Phobia!” civil platform echoes the fact of ruthless murder of the human rights defenders Vitaly Safarov, 25, and calls on the Prosecutor’s Office of
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმა "არა ფობიას” წევრი ორგანიზაციები უკიდურეს შეშფოთებას გამოვხატავთ 2018 წლის 18 ნოემბერს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" ლიდერის, მიხეილ სააკაშვ
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმა „არა ფობიას!" ეხმაურება საქართველოს ექსპრეზიდენტისა და პოლიტიკური პარტია „ერთიანი ნაციონალური მო
ვრცლადპლატფორმა „არა ფობიას" ხელმომწერი ორგანიზაციებს გვსურს, გამოვეხმაუროთ 17 სექტემბერს, „რუსთავი 2-ის" საინფორმაციო გამოშვება „კურიერის" ეთერში, ჭყონდიდის
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმა "არა ფობიას!” წევრი ორგანიზაციები შეშფოთებას გამოვხატავთ ქვეყანაში არსებულ ჰომოფობიურ განწყობასა და გან
ვრცლადპლატფორმა "არა ფობიას” წევრი არასამთავრობო ორგანიზაციები ვეხმაურებით საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეთერში, ფეხბურთის მსოფლიო ჩემპიონატის ტრანსლირებისა
ვრცლადარასამთავრობო ორგანიზაციები ვეხმაურებით 8 აპრილს აფრიკელი სტუდენტების მიმართ, სავარაუდო რასობრივი შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილი ძალადობის ფაქტს. ჩნდება კითხვები იმასთან დაკავშირებით, რამდენად მიუკერძოებლად მიმდინარეობს გამოძიება, სამართალდამცავი ო
ვრცლადბატონო კახა, მოგმართავთ თქვენდამი დაქვემდებარებული სამინისტროს შიდა აუდიტის სამსახურის უფროსის მამუკა ჩხეიძის საჯარო მოსამსახურისთვის დაუშვებელ ჰომოფობიურ გამოხატვასთან დაკავშირებით სოციალურ ქსელ ფეისბუკში (იხ. თანდართული ფოტოები). მიგვაჩნია, რომ
ვრცლადუარყოფითად ვაფასებთ საქართველოს პარლამენტის მიერ 2018 წლის 17 აპრილს გენდერული თანასწორობის საბჭოს 2018-2020 წლების სამოქმედო გეგმის დამტკიცებას იმ ფონზე, როდესაც ერთი მხრივ გეგმის შემუშავება არ მომხდარა სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობით, მეორე მხრი
ვრცლადუაღრესად შემაშფოთებელია საქართველოს პარლამენტის წევრის, პარტია ქართული ოცნების წარმომადგენლის, კობა ლურსმანაშვილის მიერ ჰოფომობიური განცხადების გაკეთება, რომელიც უფრო მეტად ამწვავებს ბოლო დროს გაძლიერებულ აგრესიასა და აღვივებს სიძულვილს საზოგადოების
ვრცლადგვსურს გამოვეხმაუროთ საქართველოს მესამე პრეზიდენტის, პარტია „ნაციონალური მოძრაობის" ლიდერის, მიხეილ სააკაშვილის მიერ გაკეთებულ დისკრიმინაციულ, სიძულვილის ენის შემცველ განცხადებებს, სადაც იგი შედარებების გზით დამამცირებელ და შეურაცხმყოფელ კონტექსტში
ვრცლადუკიდურესად შემაშფოთებელია საქართველოს პარლმენტის წევრის ემზარ კვიციანიის მიერ პარლამენტში წარდგენილი ინიციატივა, რომელიც "რელიგიური გრძნობების შეურაცხყოფისათვის” სისხლის სამართლებრივ პასუხისმგებლობას ითვალისწინებს. ამგვარი ინიციატივა წინააღმდეგობაშ
ვრცლადუკიდურესად შემაშფოთებელია 8 აპრილის საღამოს დიღმის მასივში შავკანიან სტუდენტებზე თავდასხმის ფაქტი. გავრცელებულ კადრებში ჩანს თავდამსხმელთა რასისტული მოტივები. ეს ინციდენტი ბოლო პერიოდში გამოვლენილ შეუწყნარებლობის საფუძველზე ჩადენილ სხვა ქმედებე
ვრცლადვეხმაურებით 19 მარტს რუსთავი 2-ის შენობასთან განვითარებულ მოვლენებს და მოვუწოდებთ სამართალდამცავ ორგანოებს, იქონიონ მკაცრი პოლიტიკა ნებისმიერი იმ ქმედების მიმართ, რომელიც შეიცავს ძალადობას, მიმართულია ჟურნალისტური საქმიანობის ხელის შეშლისა და, ზოგა
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმა „არა ფობიას!" წევრი ორგანიზაციები გამოვხატავთ შეშფოთებას ქვეყანაში გაძლიერებული ჰომოფობიური განწყობების გამო, რაც საქართველოს ეროვნული ნაკრების წევრისა და არნემის "ვიტესის" კაპიტნის გურამ კაშიას მიერ, 2017 წლის 15 ოქტომბერს
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმა „არაფობიას" წევრი ორგანიზაციები ვეხმაურებით 2017 წლის 14 ივლისს დაანონსებულ ე.წ. „ქართველთა მარშს", რომლის შესახებაც ინფორმაცია 2017 წლის 29 ივნისს დიასპორის საკითხებში სახელწიფო მინისტრის ყოფილმა მოადგილემ, სანდრო ბრეგაძემ, სო
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმის "არა ფობიას” წევრი ორგანიზაციები ვეხმაურებით საქართველოს პარლამენტის წევრის ზაქარია ქუცნაშვილის დისკრიმინაციულ განცხადებას, რომელიც მან ტელეკომპანია "მაესტროს” ეთერში 2017 წლის 26 აპრილს გააკეთა და რომელშიც დამამცირებელი ტერმი
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმის „არა ფობიას!" წევრი ორგანიზაციები ვეხმიანებით რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს საქმიანობას, რომელიც სხვადასხვა რელიგიური გაერთიანებისგან წერილობით მოითხოვს სასულიერო პირთა სიას მათი სასულიერო ხარისხის მითითებით და სხვადა
ვრცლადპლატფორმა „არა ფობიას!" წევრი ორგანიზაციები ვეხმაურებით საპარლამენტო უმრავლესობის მიერ საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლის კანდიდატად მანანა კობახიძის დასახელებას, რომლის უახლოეს წარსულში გაკეთებული არაერთი განცხადება შეუწყნარებლობისა
ვრცლადგვსურს შეშფოთება გამოვხატოთ იმ ფაქტის გამო, რომ 2017 წლის 17 იანვარს საზოგადოებრივი მაუწყებლის მეორე არხის ეთერი, არასამთავრობო ორგანიზაცია ეროვნულ-სოციალისტური მოძრაობა „საქართველოს ეროვნულ ერთობას" დაეთმო, რომელიც საკუთარ თავს იტალიური "ნაციონალ-
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმა „არაფობიას" წევრი ორგანიზაციები ვეხმაურებით 2017 წლის 14 ივლისს დაანონსებულ ე.წ. „ქართველთა მარშს", რომლის შესახებაც ინფორმაცია 2017 წლის 29 ივნისს დიასპორის საკითხებში სახელწიფო მინისტრის ყოფილმა მოადგილემ, სანდრო ბრეგაძემ, სოც
ვრცლადგვსურს შეშფოთება გამოვხატოთ იმ ფაქტის გამო, რომ 2017 წლის 17 იანვარს საზოგადოებრივი მაუწყებლის მეორე არხის ეთერი, არასამთავრობო ორგანიზაცია ეროვნულ-სოციალისტური მოძრაობა „საქართველოს ეროვნულ ერთობას" დაეთმო, რომელიც საკუთარ თავს იტალიური "ნაციონ
ვრცლადპლატფორმა „არა ფობიაში" შემავალი არასამთავრობო ორგანიზაციები ცენტრალურ საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს პოლიტიკური გაერთიანება "პატრიოტთა ალიანსის” მიერ წინასაარჩევნო სარეკლამო ვიდეო რგოლში საარჩევნო კოდექსის მოთხოვნათა დარღვევის გამო სამართ
ვრცლადხელმომწერი არასამთავრობო ორგანიზაციები გამოვხატავთ შეშფოთებას პატრიოტთა ალიანსის საბურთალოს მაჟორიტარობის კანდიდატის, ზაზა მამალაძის მიერ 23 აგვისტოს მედია-კავშირ "ობიექტივის” ეთერში გაკეთებული რასისტული განცადების გამო. კერძოდ, მან განაცხადა:
ვრცლადხელმომწერი არასამთავრობო ორგანიზაციები გამოვხატავთ ჩვენს მკვეთრად უარყოფით დამოკიდებულებას საქართველოს კონსტიტუციით გათვალისწინებულ ადამიანის უფლებათა საკითხებზე რეფერენდუმის დანიშვნის მოთხოვნასთან დაკავშირებით, რომელიც ცენტრალური საარჩევნო კომისიი
ვრცლადხელმომწერი ორგანიზაციები ვეხმიანებით, 2016 წლის 17 მაისამდე და მის შემდეგ პერიოდში, ლგბტ თემის წევრებისა და აქტივისტების მიმართ ჰომოფობიური ძალადობის განმეორებად და მზარდ შემთხვევებს და მოვუწოდებთ სახელმწიფოს, დაუყოვნებლივ მიიღოს ეფექტური ზომები და
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმა „არა ფობიას" წევრი ორგანიზაციები შეშფოთებას გამოვთქვამთ ბოლო დროს აგრესიული ულტრანაციონალისტური დაჯგუფებების ქმედებების გამო, რასაც ირიბად ახალისებს სამართალდამცავი ორგანოების არასაკმარისი რეაგირება ან სრული გულგრილობა სიძულვილ
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმაში "არა ფობიას!” შემავალი ორგანიზაციები ვეხმაურებით 2016 წლის 10 თებერვალს გადაცემა „20/30-ში" საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის, თამარ სანიკიძის მიერ გაკეთებულ განცხადებებს განათლების სისტემაში მიმდინარე პროცესებთ
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმა „არა ფობიას!" გამოხატავს უკიდურესად უარყოფით დამოკიდებულებას საქართველოს პარლამენტში ინიცირებული კანონპროექტისადმი, რომელიც რელიგიური გრძნობების შეურაცხყოფისთვის ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის დაწესებას ითვალისწინებს. მიგვაჩნი
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმის "არა ფობიას!” წევრი არასამთავრობო ორგანიზაციები ვგმობთ საქართველოს პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავჯდომარის თამაზ მეჭიაურის ძალადობრივ ქმედებას და მის მიერ გამოვლენილ არმენოფობიურ დამოკიდებულებებს. მიგვაჩნია, რომ ხ
ვრცლადმოგმართავთ დიასპორის საკითხებში სახელწიფო მინისტრის მოადგილის სანდრო ბრეგაძის მორიგ განცხადებასთან დაკავშირებით, რომელიც ცალკეული მოქალაქეების მიმართ სიძულვილს და შეუწყნარებლობას აღვივებს. "ამ არარაობების წკმუტუნი საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქს ვერ
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმის «არა ფობიას!» წევრი და სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციები ვეხმაურებით «სტუდიო კამპუსის» დირექტორის, მიხეილ ხუნდაძის დაჭრის ფაქტს. ინციდენტის გარემოებებიდან გამომდინარე, მიგვაჩნია, რომ მნიშვნელოვანია, ქმედებას სათანადო კვალიფიკაც
ვრცლად2015 წლის 23 ოქტომბერს, საქმის ორწლიანი განხილვის შემდეგ, თბილისის საქალაქო სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება, რომლითაც 2013 წლის 17 მაისს აქციის დარბევის გამო ბრალდებული სასულიერო პირი მამა იოთამი (ირაკლი ბასილაია) და მასთან ერთად კიდევ რამდენიმე პ
ვრცლად21 სექტემბერს ფეისბუქ გვერდზე, სახელწოდებით Georgian Ultras, გავრცელდა ვიდეო ჩანაწერი, რომელშიც ასახულია ორგანიზებული ჯგუფის მიერ თბილისის ქუჩებში მშვიდობიან ადამიანებზე ფიზიკური ანგარიშსწორების ორი ეპიზოდი. ვიდეოს ახლავს აღწერა: "ბერგმანი ზანგების
ვრცლადვეხმაურებით ხულოს საკრებულოს ოფიციალურ ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებულ დოკუმენტს - "ხულოს მუნიციპალიტეტის საკრებულოს "ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველოს” ფრაქციის თავმჯდომარის ანგარიში გაწეული მუშაობის შესახებ”, რომელიც სიძულვილის ენას დაარმენოფობი
ვრცლადსაზოგადოებრივი მაუწყებლის ეთერში რელიგიური რიტუალების გაშუქება კვლავაც პრობლემად რჩება. 2015 წლის 12 აპრილსიერუსალიმიდან „სააღდგომო ცეცხლის გარდამოსვლის"ტრადიციისსახელით ცნობილი რიტუალის პირდაპირ ეთერში გადმოცემისას, კომენტატორებმა გააკეთეს განცხადე
ვრცლადგვსურს, გამოვეხმაუროთ 2015 წლის 18 თებერვალს იუსტიციის მინისტრის თეა წულუკიანის მიერ ტელეკომპანია "იმედის” გადაცემა "ქრონიკაში” გაკეთებულ კომენტარს, რომელიც ქსენოფობიურ, დისკრიმინაციულ დამოკიდებულებასა და რასისტულ კონოტაციებს შეიცავდა კონკრეტული ქვ
ვრცლადმოგახსენებთ, რომ ორი დღის წინ სოციალურ ქსელში გავრცელდა არასამთავრობო ორგანიზაცია „იდენტობას" წევრებისა და მისი ყოფილი ხელმძღვანელის ირაკლი ვაჭარაძის ფიზიკური განადგურების მუქარის შემცველი გზავნილები, რაც ვაჭარაძის მიერ პატრიარქის საშობაო ეპისტოლეს
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმა "არა ფობიას!” შეშფოთებას გამოხატავს არასამთავრობო ორგანიზაცია "იდენტობას” და მისი წარმომადგენლის, ირაკლი ვაჭარაძის მიმართ სოციალურ ქსელებში გავრცელებულ ფიზიკური განადგურების მუქარის შემცველი გზავნილების თაობაზე, რომელიც ი. ვაჭარ
ვრცლადსამოქალაქო პლატფორმაში "არა ფობიას!" შემავალი არასამთავრობო ორგანიზაციები ვთვლით, რომ ბოლო დროს ქალთა მიმართ გახშირებული ძალადობისა და ფემიციდის ფაქტების შემაშფოთებელი ტენდენცია როგორც ხელისუფლების, ასევე სხვა ინსტიტუტების და მთელი საზოგადოების ერთო
ვრცლად16 სექტემბერი, 2014 გვინდა, გამოვეხმაუროთ 14 სექტემბერს ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის გადაცემა P.S.-შიგასულ სიუჟეტს, რომელიც 10 სექტემბერს ქობულეთში მომხდარ ვანდალურ ფაქტს შეეხებოდა, როდესაც ადგილობრივი მოქალაქეების ერთმა ჯგუფმა მუსლიმთა სასულიერო
ვრცლადვეხმაურებით საჩხერეს "ჩიხურას" უკანასკნელი მატჩების დროს მომხდარ ინციდენტებს, რამაც ჩრდილი მიაყენა არა მხოლოდ ქართული სპორტს, არამედ საქართველოს სახელმწიფო ინტერესები და მისი საერთაშორისო იმიჯიც დააზარალა. 2014 წლის 24 ივლისს, თბილისში, ლოკომოტივი